obrazek

Od stycznia 2009 r. Szkoła została zakwalifikowana do trzyletniego projektu "Partnerzy w nauce" realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Projekt współfinansowanym jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt trwał będzie trzy lata i skierowany jest do uczniów, którzy we wrześniu 2009 roku rozpoczną edukację w naszej szkole.

Działania przewidziane dla uczniów:

1. W szkole powstanie Szkolna Filia Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego z trzema sekcjami problemowymi:

  • Naukowo-techniczna (ze szczególnym uwzględnieniem łączenia elementów matematyki, fizyki i biologii), opiekun - B. Kajzerek
  • Informatyczna, - opiekun M. Pawłowska
  • Przedsiębiorczości. - opiekun R. Tetla

Filie Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego tworzyć będą zespoły uczniów pracuj±cych metodą projektową nad ciekawymi zagadnieniami naukowo-technicznymi. Wybrane tematy będą łączyły obszarowo matematykę, fizykę i biologię z elementami wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych. Każda Filia zostanie wyposażona w nowoczesne materiały do prowadzenia eksperymentów, badań i realizacji projektów o charakterze naukowym.
2. Szkolne Filie Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego organizować będą Festiwale Nauki w formie pikniku dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych przez młodzież gości z otoczenia szkoły.

3. Szkolenie " Warsztat Aktywności Własnej".
Cykl dwudniowych szkoleń umożliwiaj±cych nabycie umiejętności planowania ścieżki kariery (edukacyjnej, a w przyszłości zawodowej),

4. Wycieczki naukowe.

Wycieczki organizowane będ± do instytucji i firm łączących w swojej działalności naukę i jej osi±gnięcia z aspektem gospodarczym i przemysłowym oraz w miejsca atrakcyjne ze względu na bogactwo świata przyrodniczego. Tematyka wycieczki będzie stanowiła kontynuację zajęć realizowanych w ramach Szkolnych Filii Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego - będzie nawi±zaniem do pojawiaj±cych się problemów badawczych.

5. Obozy naukowe.
Tygodniowe obozy naukowe s± odpowiedzi± na jeden z filarów edukacji "uczyć się, aby żyć wspólnie". Koncepcja wspólnych obozów naukowych zakłada umożliwienie uczniom zrealizowania projektu o charakterze naukowym w ponadregionalnym zespole. Obozy realizowane będą głównie w okresie wakacyjnej przerwy w nauce.

6. Wsparcie i pomoc.
W ramach projektu odbywać się będą zajęcia wspierające w nadrobieniu zaległości w nauce. Uczeń będzie miał do wykorzystania 12 godzin miesięcznie na zajęcia wyrównawcze z jednego z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia. Uczeń będzie samodzielnie dokonywał wyboru, z jakiego przedmiotu potrzebuje wsparcia .

7. Konkurs z nagrodami.
W ramach projektu ogłoszony zostanie konkurs. Stworzenie pracy konkursowej będzie wymagało połączenia wiedzy z zakresu nauk ścisłych i informatyki. Szczególną formą nagrody, obok nagród rzeczowych, będzie udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej.